Karel Gott | 2CD Muzika (komplet 29)

 1. píseň z alba Text  Začínám žít (3:43)
 2. píseň z alba Text  Miriam (3:35)
 3. píseň z alba Text  Bláhové přání (3:04)
 4. píseň z alba Text  Muzika (4:00)
 5. píseň z alba Text  Pábitelé (3:01)
 6. píseň z alba Text  Jsem chlap co mlčí (4:22)
 7. píseň z alba Text  Podrážkám dvou zničených bot (4:12)
 8. píseň z alba Text  Vrásky z lásky (3:27)
 9. píseň z alba Text  Velký rváč (4:04)
 10. píseň z alba Text  Z mé cigarety stoupá dým (3:44)
 11. píseň z alba Text  Hlas v telefonu (3:02)
 12. píseň z alba Text  To byl vám den (3:44)
 13. TV nahrávka Text  Santa Lucia (2:53)
 14. TV nahrávka Text  Jsem na světě rád (3:08)
 15. TV nahrávka Text  Víc (2:47)
 16. TV nahrávka Text  Parla mi d'amore Mariu (Marion) (2:25)
 17. TV nahrávka Text  Angelina (3:41)
 18. píseň z alba Text  Oči sněhem zaváté (2:21)
 19. píseň z alba Text  Bum, bum, bum (Dám dělovou ránu) (1:35)
 20. píseň z alba Text  Narodil se máj (3:04)
 21. píseň z alba Text  Nejsem, nejsem rád (2:17)
 22. píseň z alba Text  Maria (3:14)
Karel Gott | Muzika (komplet 29)

2CD Supraphon (CZ) SU 5647-2

comments_cs/07muz.txt

Legendární album z vrcholící zlaté éry Karla Gotta dostalo jednoduchý název Muzika, podle megahitu T. Cutugna a M. Sardou, který Karel převzal a nutno dodat že svojí verzí rozhodně překonal originál. Většina písní pro toto album byla natočena v roce 1985, pouze Bláhové přání a Miriam už v roce 1984 a to ve studiu Esperanza v Cannes ve Francii (v bookletu tyto informace chybí). Vzešlo z něj mnoho superhitů, kromě písně Muzika, třeba opravdový megahit Pábitelé, ale i Podrážkám dvou zničených bot, Začínám žít nebo Miriam. Najdeme na něm i verzi písně S. Wondera I've Just Called To Say I Love You, kterou sice kritika odstřelila, ale podle mne ji Karel svým způsobem nazpíval moc hezky. Album se stalo jedním z nejúspěšnějších titulů celé historie české pop-music a prodalo se ho neuvěřitelných 250 000 kusů. Není divu, že bylo oceněno zlatou deskou a zařadilo se mezi absolutně nejúspěšnější (a možná, že i nejlepší) alba Karla Gotta.

Podle původního plánu měly být k albu zařazeny jako bonusy další písně z televizního seriálu Zpívá Karel Gott ze Slaného, které dosud nebyly nikdy vydány, ale nakonec z toho sešlo. Kromě těchto nahrávek měla být zařazena i italská píseň Jen ty a já (1977), která vyšla o osm let později na profilové MC textařky J. Fikejzové E 14 a píseň Láskám (Hot Stuff), která zazněla v TV koncertu Karel Gott v Lucerně v roce 1979. Místo nich byly zařazeny některé cover verze z 2LP Story 2, které nedávno vyšly i na 2CD 50 hitů. Ještě pokud se týče bonusů, není bez zajímavosti, že píseň Parmami d'amore Mariú se stala u nás šlágrem v podání Járy Pospíšila už začátkem 30. let, a to s českým textem "Zpíváš mi o lásce, Mariú, loučení tím skrýváš, Mariú, tvá ústa líbat nechtějí, o lásku prosím dnes tišeji...". Pochopitelně, v pomalejší, něžnější, synkopované verzi.

V každém případě je ale škoda, že staré, dodatečně vydávané nahrávky jsou zařazovány mezi nové. Taková necitlivá koncepce, kdy jsou míchány nahrávky, které se k sobě vůbec nehodí, působí zmatek a možná i leckoho odradí si tato CD vůbec proto kupovat a spokojí se s kopiemi. Určitě by bylo lépe, dříve nevydané věci vydat dodatečně na nějakém zvláštním bonusovém 2CD a nebo (asi nejlépe) řadová alba a singly vydávat zcela zvlášť a nemuselo by se ani jednat o žádnou speciální "edici Komplet". I když snahou je asi zvýšit odbyt, výsledek může být právě opačný, neboť to ubírá na hodnotě takto koncipovaných CD. A to nemluvíme o tom, že pozdější alba vychází po dvou v jednom balení, tedy pouze s obrázkem toho prvního na titulní straně (a navíc ještě z pozměněným). Pro později narozené fanoušky, kteří nemají žádný vztah k původním LP deskám, to jistě není žádný problém, pro ty ostatní to však může být nemalé zklamání.

2010-04-06 09:06 | Juraj

tohle cd ma zaujimave pisne a hlavne hity.Pisne oči ma snehem zavate,bum,bum,bum,narodilse maj,nejsem nejsem rad,maria vydal Karel Gott na Story 2 a aj na 50 hitu. Angelina je rockandrollova pisen.