Karel Gott | CD Můj strážný anděl

[My Guardian Angel]

 1. album song Text  Můj strážný anděl (3:56)
 2. album song Text  Zastav čas (3:29)
 3. album song Text  V rytmu samby (4:18)
 4. album song Text  Nezapomínám (3:52)
 5. album song Text  K mým touhám jsi skoupá (3:44)
 6. album song Text  Když se ztrácí rovnováha (3:42)
 7. album song Text  Ženy, které nemůžeme mít (2:29)
 8. album song Text  Vázat se, stoupat (2:54)
 9. album song Text  Prázdný rám (4:09)
 10. album song Text  Sto lásek měj (3:28)
 11. album song Text  Svět je prostě nekonečná pláž (3:34)
 12. album song Text karel gott mp3 Noe (4:09)
 13. album song Text  Už pohřbili mě stokrát (2:50)
Karel Gott | Můj strážný anděl

CD GoJa (CZ) 519 345-2

comments_en/04muj.txt

In the autumn of 2004, new album called "Můj strážný anděl" (My Guardian Angel) was released, which was kindly accepted by reviews and at the same time and it was awarded for successful sale by a golden record. It floats in a bit unusual, intimate spirit, than any other released albums so far and a very extra-ordinary fact is the notice that it only contains domestic production (in total 13 tracks). Propably it does not catch you immediatelly and you'd rather listen to it several times, but it is really worth listening and it's a great record. The album was awarded by golden record and you will even find a bonus video-track there with czech young star, Martina Balogová - Svět je prostě nekonečná pláz.

Karel Gott wydał album "młodych" piosenek

65-letni, ciągle cieszący się w Czechach ogromną popularnością, Karel Gott wydał nową płytę "Můj strážný anděl" (Mój Anioł Stróż). 13 znajdujących się na niej piosenek to dzieła młodych autorów.

"Nie chcę udawać młodzieniaszka. Byłoby to śmieszne. Ta muzyka musi być jednak młoda - powiedział dziennikarzom Karel Gott. - Wyjaśnił, że z nowym albumem się nie śpieszył. Wydał go dopiero po trzech latach, jakie upłynęły od pojawienia się na rynku poprzedniego. Wielokrotny Złoty Słowik (czeska nagroda dla najlepszego piosenkarza) powiedział, że nowy album, na którym znajdują się także dwie piosenki z jego własną muzyką (w tym jedna do ironicznego tekstu "Pogrzebali mnie już sto razy") ma służyć zmianie jego image. Piosenkarz chce pozbawić się etykietki kogoś kto śpiewa tylko bel canto. Piosenkarz powiedział jednak, że bez względu na muzyczny styl nie zrezygnował z wysokiej jakości utworów. "Zawsze - wyjaśnił - musi tam być jakiś pomysł melodyczny".

GAZETA PRAWNA, 24. 11. 2004

2009-07-07 11:34 | Jaroslav

Můj strážný anděl je jedním slovem příjemná deska. Byť mi přijde o malinko méně hitová než album minulé, nedá se mu upřít kvalita. Na Karlu Gottovi je slyšet radost ze zpívání a to je pak radost poslouchat. Pokud bych měl jmenovat, co z alba nemusím, pak zmíním trochu kolovrátkovou K mým touhám jsi skoupá. Také duet Svět je prostě nekonečná pláž mě o ničem nepřesvědčil. Martině Balogové ani tento duet, méně povedená píseň autorsky už zjevně opotřebovaného Karla Svobody, k závratné kariéře nepomohl. Pojďme k tomu lepšímu z alba. Samozřejmě nelze vynechat velmi povedenou titulní píseň (byť by se textař mohl vyhnout okatému návodu k parodování - „najednou pohled cítím, pocit mám, že jsem v síti“ vyvolává úplně jiné asociace, kde by se člověk mohl ocitnout). Pěkně kontrastně k ní působí Zastav čas. Na časy svých nejlepších kantilén dává vzpomenout volná píseň Nezapomínám. Na začátku slok, kdy Gott musí jít do hlubších tónů, je dobře slyšet proměna jeho hlasu. Věčné téma zpracoval Jiří Suchý ve svém textu, jímž přispěl po mnoha letech na Gottovo album. Zpěvák sám přidal houpavou melodii a vznikla píseň Ženy, které nemůžeme mít. Na první poslech mě zaujala skladba Prázdný rám. Trochu podobné téma jako kdysi třeba Portrét neznámé lehce odkazuje na malování, kterému se Gott občas také věnuje. Karel Gott si dokáže dělat legraci sám ze sebe, to už párkrát ukázal. Tentokrát se tak stalo v závěrečné písni Už pohřbili mě stokrát, jíž je opět autorem. V textu Michala Horáčka se vtipně vypořádává s nelichotivou přezdívkou Zombie. Elektronické fígle tu působí velmi přirozeně, jen dotvářejí text - a tak je to nakonec nahrávka velmi povedená.