Karel Gott | CD Hinter der Sonne - Lieder, die ich im Herzen Trage

[Za sluncem - Písně, které nosím v srdci]

 1. píseň z alba Text  Im Leben zählen nicht die Jahre (3:29)
 2. píseň z alba Text  Mit dir bin ich stark (2:59)
 3. píseň z alba Text  Das Lachen meiner Kinder (5:07)
 4. singl Text  Weil die Hoffnung nie vergeht (4:14)
 5. píseň z alba Text  Hinter der Sonne (3:59)
 6. píseň z alba Text  Tausend Fenster (3:11)
 7. píseň z alba Text  Weit liegt die schöne Zeit (4:03)
 8. píseň z alba Text  Er war ein zweiter Paganini (3:12)
 9. píseň z alba Text  Du lebst nur einmal (2:58)
 10. píseň z alba Text  Maruschka (4:20)
 11. živá Text  Du warst ein Liebestraum für mich (Liebestraum) (2:59)
 12. píseň z alba Text  Wo ist die Zeit (3:12)
 13. píseň z alba Text  Gib mir ein Zeichen (3:54)
 14. píseň z alba Text  Myriam (3:44)
 15. píseň z alba Text  Sag' einmal Amore (4:00)
 16. píseň z alba Text  Du wirst es sein (3:45)
 17. píseň z alba Text  La Musica (4:08)
 18. píseň z alba Text  Das Lied der Arche Noah (4:21)
 19. píseň z alba Text  Good-Bye (3:24)
 20. singl Text  Das Phantom der Opera (4:30)
 21. píseň z alba Text  Was alles noch zu sehen wär (3:32)
Karel Gott | Hinter der Sonne - Lieder, die ich im Herzen Trage

CD Universal Koch, Universal Music Russia 06025 2757074, 4605026708440

comments_cs/11hin.txt

V případě tohoto CD se nám opět dostává do rukou tak trochu zvláštní deska - z části řadové album, z části výběrové, podobně jako v případě alba Nejromantičtější. I když v tomto případě bychom spíše řekli, že jde o velký výběr obohacený novými nahrávkami. Kapacita tohoto CD je totiž plně využita. Hlavním lákadlem kromě několika nových nahrávek, kterých je poslední dobou stále méně, je větší počet písní, které nebyly dříve vydány na CD. K samotnému výběru nelze mít žádné výhrady, spíše bych si posteskli nad faktem, že když už se tu naskytla tak výjimečná příležitost vydat nahrávky dříve na CD nevydané, určitě bychom uvítaly neplýtvat prostorem a vyplnit celé zbývající místo na disku. To totiž stále zabírají i nahrávky, které už dříve na CD vyšly, i když ne příliš často.

V edici originale TOP Alben ve které začala firma Universal vydávat reedice původních řadových alb s původním obalem, se možná dalších desek Karla Gotta nedočkáme a budeme se muset spokojit jen s jediným "originálním TOP albem" Weihnachten in der goldenen Stadt, které stejně na CD vyšlo už vícekrát. Pokud vydávání dalších alb pokračovat nebude, je jasné, že ani tato edice žádný velký smysl nemá a budeme muset vzít za vděk mimořádné příležitosti, jakým je toto album - Hinter der Sonne.

Velmi jsme se těšili, až uslyšíme dříve na CD nevydané nahrávky konečně v hifi kvalitě. Nic takového ovšem nečekejte. V první řadě mnoho nahrávek, které jsou uvedeny jako "dříve na CD nevydané" ve skutečnosti na CD vydány už byly - nabízí se tedy otázka, zde je to klamavá reklama nebo hrubá chyba, blamáž... Za druhé ty nahrávky, které skutečně vychází nyní na CD poprvé byly přepsány z ohraných gramofonových desek a starých šumících magnetofonových kazet. Kvalita sice není nijak katastrofální, nicméně je to zcela zjevné a i v tomto případě by se daly pořídit lepší nahrávky.

Slyšel jsem, že stará vinylová alba Polydoru se nevydávají znova na CD proto, že sklady, ve kterých byly umístěny originální pásy těchto nahrávek kdysi vyhořely a už nejsou k dispozici. Nevím, jestli je to pravda, nebo je to fáma. Každopádně se zdá, že o zachování všech starých nahrávek Karla Gotta pro budoucí generace nikdo příliš zájem nemá. Těžko říct, kde se stala chyba a kdo je za to zodpovědný, nicméně ti, kteří nahrávky Karla Gotta dobře znají, to jistě naštve a budou se cítit podvedeni. Album je navíc prezentováno tak, že všechny písně, kromě nejnovějších nahrávek, vychází nyní na CD poprvé. Pravda však je, že poprvé vychází pouze nahrávky těchto písní - přepis z LP-desky: Es war ein zweiter Paganini, Du wart ein Liebestraum für mich, Wo ist die Zeit, Sag' einmal amore a přepis s MC-kazety: Maruschka, Du wirst es sein.


PROMO: Milí přátelé, album „Hinter der Sonne – Lieder, die ich im Herzen trage“ (Za sluncem – Písně, které nosím v srdci), které nyní držíte v rukou, je pro mě něco jako osobní výběrové album, které obsahuje moje nejoblíbenější písně od roku 1968 až do současnosti. Současnost v tomto případě znamená pět zbrusu nových titulů, které mi napsali na míru renomovaní skladatelé a textaři. V říjnu letošního roku jsem spolu s jedním přítelem z vydavatelské firmy Koch Universal Music mnoho hodin probíral svůj osobní archiv a objevil jsem mnoho starých LP desek - mých pokladů, které z části ještě nebyly vydány na CD. Udělalo mi neuvěřitelnou radost, že jsem se mohl ponořit do vlastní historie a tyto vzácnosti vydat na CD.

Když jsem držel tato stará vinylová alba znova v rukou, vybavilo se mi spousty vzpomínek. Například na dobu, kdy jsem se jako první hudebník z východního bloku setkal roku 1967 v Las Vegasse se svými idoly Dukem Ellingtonem a Frankem Sinatrou ml., nebo moje setkání s Johnem Lennonem a Yoko Ono v kanceláři firmy Apple v roce 1971, po rozpadu Beatles. Vzpomněl jsem si i na svého právě zesnulého objevitele Ossi Drechslera, který mě v roce 2007 ocenil za 40 let spolupráce s firmou Polydor/Koch Universal Music. Během těch 40 let jsem prý prodal 23 miliónů hudebních nosičů. To je číslo, kterému sotva můžu uvěřit. A tak bych se mohl dál a dál probírat vzpomínkami, natolik osudovými, neuvěřitelnými a nádhernými, že bych z nich nerad promeškal ani sekundu.

Jak jsem řekl, tento zvukový nosič byl sestaven podle mého osobního výběru a obsahuje proto mnoho písní mého zesnulého přítele Karla Svobody. Vždyť právě on napsal také mou osobní národní hymnu „Včelka Mája“ a který složil hudbu k tolika českým pohádkovým filmům. Na své znovuobjevení čekají ale i písně dalších velkých skladatelů - jako Ralph Siegel se svoji nádhernou „Du lebst nur einmal“ z roku 1978. Na tomto CD najdete ale právě tak nezapomenutelnou skladbu „Tausend Fenster“ od Udo Jürgense, se kterou jsem vystoupil v roce 1968 na Velké ceně Eurovize v Londýně.

Toto album je výjimečné tím, že je takovou procházkou mým životním dílem, při které se snaží vyhnout se již mnohokrát vydaným známým hitům. Zvu Vás ke zvukové procházce mým uměleckým životem, mou více než 40letou kariérou a kousíček také mým docela osobním hudebním světem.

Stále je hodně co objevovat.

Váš Karel Gott