Karel Gott | CD Sentiment

 1. píseň z alba Text  Sentiment (3:35)
 2. píseň z alba Text  Chraň Bůh (3:06)
 3. píseň z alba Text  Svět je báječnej kout (3:03)
 4. píseň z alba Text  Kdo ví, kde je ta pláž (2:56)
 5. píseň z alba Text  Každý jednou velkou lásku potká (2:44)
 6. píseň z alba Text  Blues pro tebe (3:32)
 7. píseň z alba Text  Bláznem zdám se (3:14)
 8. píseň z alba Text  Miss Jones (2:27)
 9. píseň z alba Text  Ty jsi můj zvláštní anděl (2:45)
 10. píseň z alba Text  Všechno právě teď je jen (3:24)
 11. píseň z alba Text  Dívka v modrém (3:23)
 12. píseň z alba Text  Tvůj krok zní (3:36)
 13. píseň z alba Text  Já a můj svět (2:52)
 14. píseň z alba Text  Ten pán, co tančí s vámi (2:51)
 15. píseň z alba Text  Zpívám jednu píseň dál a dál (3:59)
 16. píseň z alba Text  Dobré roky to jsou (4:17)
 17. píseň z alba Text  Tak půjdem spát (3:12)
Karel Gott | Sentiment

CD Supraphon (CZ) SU 6034-2

comments_cs/11sen.txt

Dostává se nám do rukou album, které se připravovalo nezvykle dlouho a poslední písně byly nahrány ještě těsně před jeho vydáním, které bylo několikrát odloženo. "Odborná" kritika (MF Dnes) byla tentokrát k nové desce Karla Gotta výjimečně vesměs spíše pozitivní, což se však dalo více méně očekávat, protože snad ani žádné kontraverze vůbec vzbuzovat nemůže a nemá čím provokovat. Jak výběrem repertoáru, časem ověřenými písněmi, výborným orchestrem i interpretací typu písní, které mu vždy seděli. I kdyby kritika chtěla album sestřelit, jen těžko by si hledala důvody.

Očekávalo, že deska bude kvalitní a málokdo o tom tentokrát pochyboval. Zpěvák vsadil na jistotu, ale přesto staré písně pojal svým nezaměnitelným stylem. Nebo lépe řečeno, opět si udělal radost, když dostal nabídku Českého rozhlasu, neboť už dávno nikomu nic dokazovat nemusí... Můžeme tedy jen srovnávat původní verze a originály. Přestože nové nahrávky ty původní jen málokdy překonají, už jen pro sílu zvyku, ale to už asi nemá smysl hodnotit. Podstatné je, že při poslechu této desky je znát, že Karel zpívá z chutí a lehkostí, písně jsou skutečným pohlazením pro duši. Musím se přiznat, že i mně se Karel Gott v téhle poloze líbí a s přibívajícím věkem mu opravdu sluší. A docela by nebylo možná špatné, kdyby se i příští album, tentokrát s úplně novými písněmi, neslo v podobném duchu. Tedy písněmi, které mají duši a jdou proti proudu doby. Zkrátka ty, které v dnešním středním proudu chybí. Někdy je to lepší, než chtít být za každou cenu moderní - to je úkol hlavně pro mladou generaci, neboť dnešní hudební scéna založená především na chladném elektronickém zvuku a "americkém" způsobu zpěvu je dávno už úplně něco jiného, že klasický pop, jak ho známe. Celkově se tedy toto album opravdu může opět zařadit k těm nejlepším, které natočil - podobně jako předchozí album "Lidovky mého srdce", i když se asi žádný velký komerční úspěch od nich očekávat nedá.

Ale i v další věci musím recenzi dát tentokrát za pravdu - a to je obal desky, který připomíná spíše sabotáž. Bylo nafaceno tolik krásných snímků, ale vybrán byl snad ten nejhorší. Krásný snímek najdeme už na opačné straně obalu. Škoda... Ani grafické zpracování nestojí za moc.


PROMO: Karel Gott se na novém studiovém albu obrátil k jeho „srdeční“ hudbě z doby, kdy swingové orchestry byly králem pódií. V éře hudby převážně z počítačů dostáváte poctivou dávku zpívání a muziky, vznikající v pražském rozhlasovém Studiu A, s texty přesně podle zpěvákova gusta, se znamenitým bigbandem Českého rozhlasu pod vedením Václava Kozla a hostujícími desítkami opravdových smyčců. Mezi písně z repertoáru Franka Sinatry, Deana Martina, Bobbyho Vintona nebo Louise Armstronga se zaslouženě propracovalo i Blues pro tebe Jiřího Suchého, Dívka v modrém Emanuela Nováčka nebo Tvůj krok zní Alfonse Jindry, tedy ukázky hitových českých melodií swingové a postswingové éry. Gott se představuje v pro něj nově aranžovaném mimořádně kvalitním repertoáru, prověřeném časem a interpretací zpěváků v podobně prominentním postavení. Chraň bůh (That´s Life), Svět je báječnej kout (What A Wonderful World), Každý jednou velkou lásku potká (Everybody Loves Somebody), Bláznem zdám se (Crazy), Ty jsi můj zvláštní anděl (You Are My Special Angel), Dobré roky to jsou (It Was A Very Good Year) nebo Tak půjdem spát (As Time Goes By) moderně přibližují časy velkých orchestrů, velkých hlasů, velkých melodií a velkých témat: láska mezi nimi patří mezi ty nejdůležitější. Slavné evergreeny v dokonalém balení!

2012-09-29 11:53 | Rostislav

Líbí se nám :-)