Karel Gott | LP MC Má píseň

[Mein Lied]

 1. Albumaufnahme Text  Má píseň (4:16)
 2. Albumaufnahme Text  Táto, zůstaň aspoň do vánoc (3:34)
 3. Albumaufnahme Text  Slunce k horám klopýtá (3:58)
 4. Albumaufnahme Text  Chlap jak má být (2:22)
 5. Albumaufnahme Text  Poutník (2:59)
 6. Albumaufnahme Text  Já tančil s Laurou (3:36)
 7. Albumaufnahme Text  Kávu si osladím (2:34)
 8. Albumaufnahme Text  Oči barvy holubí (3:04)
 9. Albumaufnahme Text  Zvon snů (2:58)
 10. Albumaufnahme Text  Julia (4:00)
 11. Albumaufnahme Text  Kéž jsem to já (3:08)
 12. Albumaufnahme Text  Toulky (2:58)
Karel Gott | Má píseň

LP MC Supraphon (CS) 1131296

comments_de/72map.txt

Im Jahre 1972 nahm Karel Gott ein neues Album auf, das allerdings nicht unter die besten Stücke der 70-er gehört, aber trotzdem wurde es zum 5. meistverkauften Album des Jahres 1972. Es ist ein ganz gutes Album, mit Cover-Versionen und auch Liedern der tschechischen Autoren, obwohl einige von den Liedern heute altmodisch klingen mögen. Wir finden hier auch schöne Lieder, wie z.B. Má píseň, Poutník oder Oči barvy holubí und Kávu si osladím, das zu einem richtigen Megahit wurde (aber war auch in dtsch. Version erfolgreich). Der Verkauf von Aufnahmen von Karel Gott im Jahre 1972 wurde mit goldener Schallplatte ausgezeichnet.

2009-01-28 09:49 | Pavel

V průběhu léta byla připravena, na podzim nahrána a ještě před Vánocemi vydána LP deska Má píseň. U Supraphonu to byl zajímavý počin, protože i singly se tehdy vydávaly s několikaměsíčním zpožděním. Ale byla-li dobrá vůle a byl-li někdo prvotřídní hvězda, nebyl problém vydat dlouhohrající desku měsíc po dokončení nahrávání ve studiích. Má píseň byla po třech letech konečně deskou složenou z nových písní, z nichž polovinu dodali Karel Svoboda, Ladislav Štaidl a Bohuslav Ondráček. Z převzatých písní se ujaly především Oči barvy holubí (Sealed With A Kiss), Zvon snů (Song Sung Blue od Neila Diamonda), hitem se stala též rychlá countryová skladba Chlap jak má být (Rocky Top od F. a M. Bryantových, z jejichž produkce zpíval Gott před časem píseň Prázdný dům) a Kéž jsem to já (Je t’appartiens od Gilberta Bécauda), zajímavé bylo i spojení hlasu Karla Gotta s Janou Robbovou v rytmickém duetu Toulky (Po’Folks). Hudebně a hlasově zajímavé byly obě písně od Karla Svobody – Já tančil s Laurou a Poutník. Dobře propracovaná a kvalitní byla i Julia Bohuslava Ondráčka, neměla však v sobě hitový potenciál. Šlo o první Ondráčkovu píseň pro Gotta; Bohuslav Ondráček byl uznávaný hudební skladatel, který v předešlé dekádě stál u zrodu řady hitů trojice Vondráčková-Kubišová-Neckář. Pro Karla Gotta napsal v 70. letech šest písní, žádná z nich však neznamenala trvalý přínos do zpěvákova repertoáru, zatímco například Kubišové a Vondráčkové duet Oh, Baby, Baby je dodnes hranou a legendární záležtostí Největší úspěch ovšem slavil Ladislav Štaidl, který pro tuto desku napsal Kávu si osladím, jeden z největších hitů Gottovy kariéry (a nejúspěšnější píseň L. Štaidla). Píseň má zajímavou, i když poměrně prostou melodickou linku, a hlavně dobře zapamatovatelný slogan, takže Kávu si osladím se může směle zařadit po bok Lady Carneval. Na druhou stranu, hitový potenciál písně se časem vytratil a při vší úctě k její někdejší slávě dnes zní poněkud archaicky. A ještě jedna zajímavá drobnost – píseň byla pořízena i v cizojazyčných verzích, přičemž i v němčině a angličtině nese podobný název (I’ll Sugar Coffee More, Ein Stückchen Zucker mehr). V ruštině se pak jmenuje Nu i čto’ž, ale obsahově je text identický s ostatními verzemi. Album Má píseň bylo odbornou kritikou vyhodnoceno jako šestá nejlepší deska v Československu za rok 1972. Pro posluchače bylo pak album příslibem do budoucna, že Karel Gott bude každý rok přicházet s novinkovou LP deskou.

2009-07-07 11:11 | Jaroslav

Album Má píseň přineslo Gottových písní nijak nepřekvapující počet dvanáct. Možná polovinu z nich už odvál čas, ale ještě tu zbývá ta druhá, kde se najde pár písní opravdu zajímavých. Začátek mezi ně podle mého soudu nepatří. První opravdu dobrou nahrávkou je Chlap jak má být, naprosto autentické podání country, jaké se Gottovi možná už nikdy nepovedlo. Svobodův Poutník zaujme vedle zvukové stránky i střídáním temp a nálad. Nahrávka písně Já tančil s Laurou je vtipně uvedena citací Chopinovy Polonézy A dur, po které píseň velmi příjemně rozjede přechod na bicí. A to zvolnění je tam taky - že by v tom tehdy Svoboda našel zalíbení? Nelze zapomenout na dnes sice možná trochu odrbanou, ve své době ale hitovou Kávu si osladím. Možná kvalitou nepředčí jiné písně, jejichž autorem je Ladislav Štaidl, ale ke Gottovi prostě už patří. Řekl bych spolu s Cimrmanem - můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu i protestovat, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Deska však naštěstí obsahuje i další věci, jejichž kvalita je nepopiratelná. Jednak Zvon snů, a hlavně Oči barvy holubí s pěkným textem Jiřího Štaidla. Jestli měly být některé písně nahrazeny jinými, o tom dnes můžeme dnes opět jen spekulovat, ale připomenu aspoň jeden singl z té doby - Mistrál s nenapodobitelnou náladou a jeho singlovou souputnici nazvanou Já, jinak verzi písně Till od Gottova oblíbence Toma Jonese.

2010-02-28 09:03 | Juraj

tato lp deska bila dobra proto že su tam velky hit kavu si osladim,oči barvy holubi.Pisen chlap jak ma byt naspival v 80. rokoch s country skupinou fešaci,a tky to aj vidali nadvd fešaci v lucerne v roku 2004.