Karel Gott | LP Vánoce ve zlaté Praze

 1. píseň z alba ne Text  Introdukce (instrumental) (0:54)
 2. píseň z alba Text  Zní nad Betlémem Gloria (3:30)
 3. píseň z alba Text  Adeste fideles pastores (3:31)
 4. píseň z alba Text  Caro mio ben (2:45)
 5. píseň z alba Text  Largo (Ombra mai fu) Polydor (4:27)
 6. píseň z alba Text  Pásli ovce valaši - Syn Boží se nám narodil - Hurá, panna syna porodila (3:03)
 7. píseň z alba Text  Tichá noc (2:23)
 8. píseň z alba Text  Ave verum corpus (3:05)
 9. píseň z alba Text  The First Noël (2:20)
 10. píseň z alba Text  Ave Maria (2:49)
 11. píseň z alba Text  Prophetica gotica (Sophia, Daniel, Else) (4:07)
 12. píseň z alba Text  Hajej můj princi a spi (3:29)
 13. píseň z alba Text  Agnus Dei (3:15)
Karel Gott | Vánoce ve zlaté Praze

LP Supraphon (CS) 1130828

comments_cs/69van.txt

V září 1969 K. Gott nahrál v pražském Týnském chrámu na Staroměstském náměstí dnes již legendrání a vůbec nejúspěšnější domácí album všech dob, kterého se prodalo téměř 600 000 kusů. Bylo vydáno v rekordně krátkém čase, po dvou měsících od pořízení nahrávky, což byl na tehdejší socialistický průmysl opravdu nevídaný výkon. Jedná se o koprodukční album firem Supraphon a Polydor, českou verzi doplňují v edici CD komplet písně z jeho německé verze, až na druhou verzi písně Adeste fideles pastores, kterou najdete pouze na albu Polydoru. Jde o album klasických vánočních písní a árií a obě verze také vyšly v různých reedicích, zvláště německá. Netřeba ani dodávat, že bylo oceněno dokonce multiplatinovou deskou. Nadšeně a v superlativech o něm hovořila kritika ve všech dobách a podařilo se na něm zachytit neopakovatelnou atmosféru tehdejší pohnuté doby. Karel Gott na něm demostruje nejen své pěvecké mistrovství, ale i svou muzikálnost a cit. Jako zajímavost ještě dodejme, že album vyšlo se třemi různými etiketami - s běžnou bílou, s exportní modrou a vzácně dokonce i tmavě červenou, určenou pro tituly s vážnou hudbou.

V řadě CD Karel Gott Komplet najdete i písně z jeho částečně odlišné německé verze (kromě verze písně Adeste fideles). Toto vydání bylo však k nelibosti četných fanoušků záhy vyřazeno z prodeje. Žeby problém s autorskými právy?

nahráno: 9 / 1969

2009-11-30 22:55 | Richard

Vánoční písně známé i v podání mnoha světově proslulých hlasů, včetně největších operních tenorů, přesto je podání Karla Gotta jedinečné a v řadě ohledů nejlepší. Je to určitě jeden z vrcholů celé jeho pěvecké dráhy.