Karel Gott | CD Mezi Vltavou, Donem a Dunajem (komplet 14)

 1. píseň z alba Text  Vínečko bílé - Už jsem obešel - Sedí sokol - Ta moja žena (Moravská suita) (4:23)
 2. píseň z alba Text  Modrý sarafán (3:25)
 3. píseň z alba Text  Wedding Samba (2:51)
 4. píseň z alba Text  Csak egy kislany - Repül a szan - Egy Cica, ket Cica (Maďarská suita) (4:16)
 5. píseň z alba Text  Я встретил вас (2:52)
 6. píseň z alba Text  Tajga (2:59)
 7. píseň z alba Text  Стенка Разин - Эй, ухнем (4:28)
 8. píseň z alba Text  Smutná neděle (3:27)
 9. píseň z alba Text  Kako što e taa čaša - Jovano, Jovanke (Balkánská suita) (4:28)
 10. píseň z alba Text  Išel Macek (Hej, Macejko) (2:07)
Karel Gott | Mezi Vltavou, Donem a Dunajem (komplet 14)

CD Sony Music (CZ) 501684-2

comments_cs/73mez.txt

V roce 1972 Karel Gott natočil u Polydoru album, na kterém představuje ruské, české, maďarské, moravské, anglické, maďarské a balkánské folklórní písně. V roce 1973 k němu dotočil i české verze některých skladeb a bylo pak vydáno zcela výjmečně i v Československu. Album sklidilo nadšené recenze nejen u nás, ale i v Rusku a v západní Evropě. Karel na něm opět dokazuje nejen své pěvecké mistrovství dovedené k absolutnímu vrcholu, ale i ohromnou všestrannost interpretovat vynikajícím způsobem prakticky jakýkoli žánr. Zejména na něm vyniká ruská romance Ja vstretil vas - opravdu mistrovský kus... Album vyšlo v několika reedicích, a v edici Komplet i na CD spolu s vynikajícím albem La canzone. Obě se řadí k tomu nejlepšímu v diskografii Karla Gotta. I přesto, že nahrávky mají k původnímu pojetí folklóru poněkud dále, protože jde o moderněji aranžované a stylizované písně (podobně jako v případě Country alba).

Rozhodně ale není pravda, že by si na toto album už dnes nevzpoměli ani nejvěrnější fanoušci a že by kritika album nepřijala, jak se uvádí v příloze boxu Mé písně. Opak je pravdu. Album je dodnes aktuální a mezi fanoušky se v žebříčku řadových alb pohybuje poměrně vysoko. Odsoudila jej až současná kritika, resp. Josef Vlček, kterému se nelíbí. Dobová kritika však na albu naopak nešetřila chválou.

2009-05-14 10:43 | Jan

Když došlo na CD reedici alba Mezi Vltavou, Donem a Dunajem, moje srdce štěstím zaplesalo. Zároveň se i těšilo na italské kanconety, které mu zůstaly dosud utajeny. Při poslechu Moravské či Balkánské suity se velmi výrazně rozbušilo, ústa se roztáhly do úsměvu a oči se rozsvítily jako lampióny. Za tyto krásné zážitky při poslechu desky Mezi Vltavou... Karlu Gottovi nesmírně děkuji. Škoda, že se Supraphon ( nebo Sony ) nedomluvil při reedicích s Polydorem a neobohatil "dunajské" album o další traditionaly. A že je v Německu z čeho vybírat. Třeba Podskalák, Teče voda, teče nebo Mikulečka či Haju, haju. U kanconetů to platí rovněž. Takové O Sole Mio, které vyšlo v r. 1981 na desce Bella Italia, u nás v Karlově provedení bohužel nemáme. Reedice mohla být tedy o fous lepší, kdyby firmy daly hlavy dohromady. Ale na druhou stranu, děkujme Polydoru za udělení licence a užívejme si, že tyto dvě krásné desky, původně připravené pro německé publikum, vyšly poprvé na CD i u nás...

2009-08-17 22:43 | Rostislav

Stručně - skvělá a nepřekonatelná deska.