Karel Gott | CD Leben

[Život]

 1. píseň z alba Text  Leben (3:42)
 2. píseň z alba Text  Ein graues Haar (4:06)
 3. píseň z alba Text  Weil die Hoffnung nie vergeht (4:14)
 4. píseň z alba Text  La Paloma (3:54)
 5. píseň z alba Text  Das wirklich wahre Leben (3:33)
 6. píseň z alba Text  Die Moldau - Ack Värmland du sköna (3:25)
 7. píseň z alba Text  Einmal um die ganze Welt (4:13)
 8. singl Text  The Second Waltz - Sonntags im Park (4:41)
 9. píseň z alba Text  Amapola (3:00)
 10. píseň z alba Text  Fang das Licht (3:31)
 11. singl Text  Ich bin da um dich zu lieben (3:53)
 12. píseň z alba Text  Bettler und König (3:06)
 13. píseň z alba Text  Der Himmel wohnt in dir und mir (3:27)
 14. píseň z alba Text  Irgendwann (5:22)
 15. píseň z alba Text  Merci Cherie (3:25)
Karel Gott | Leben

CD Universal Koch 06025 2715390

comments_cs/09leb.txt

V roce 2009 se fanoušci dočkali opět po delší několikaleté přestávce nového alba. Mnozí říkají, že už není co zpívat a navíc, trh už delší dobu ovládá - jak jinak - především mladá generace hudebníků a s nimi nové styly a žánry, především hip hop a techno-elektronická hudba. Někdo možná také čekal že i nové album Karla Gotta, které bylo prezentováno jako album duetů, bude spíše tak trochu z nouze cnost a možná by se nebylo ani čemu divit. O opaku nás nepřesvědčil ani poslech ukázek, které ještě před vydáním alba byly k dispozici v jednom e-shopu (neboť obchody zpravidla automaticky do ukázky pustí pouze úvodní část nahrávky, ze které se většinou člověk nic nedoví). O to větší bylo naše překvapení při poslechu této desky, která musí i ty největší odpůrce přesvědčit, že Karel Gott má i ve svých sedmdesáti letech stále co říct nejen svým vrstevníkům. I když hlas nemá už ten lesk a má výrazně tmavší barvu, jiskra a náboj v něm stále zůstává a o nějakém uměleckém vyčerpání nebo opotřebování nelze mluvit (a samozřejmě i partneři v duetech nabízí a dávají se zebe to nejlepší). Sólové nahrávky byly nakonec na album zařazeny tři (i když na titulní straně bookletu se uvádí jen dvě). Jako bonus byly zařazeny i dvě starší nahrávky s André Rieu a Dalilah Lavi. Album rozhodně invenci nepostrádá a poslouchá velmi příjemně, kombinuje belcanto i šanson, tradiční repertoár, písně zcela nové, ale i staré v novém, netradičním podání. Celkově ho hodnotíme jako velmi kvalitní. Snad jen poslední píseň Merci Cherie vyznívá tak, jako kdyby se zpěvák loučil už defintivně se svoji karierou a svými kolegy a odcházel pryč. Těšili jsme se, že ji Karel Gott zazpívá s Udo Jürgensem, když jde o jeho píseň (a snad i původně měl). Zřejmě ale spolupráce nevyšla, podobě jako s agenturou Bushida, pokud se týká vydání duetu Für immer jung na tomto albu.

2009-12-01 13:36 | strunka

ja sa ospravedlnujem za to, co idem napisat, ale tak to citim. ked spieva karel gott v cestine, je to proste jedna nadhera. ale ked spieva v nejakom inom jazyku, tak mi to ide usi utrhnut. vypinam a utekam :)

2009-12-07 17:31 | Rostislav

S tou nemcinou je to docela zajimave. Prvni problem je v tom, ze nemcina se obecne Cechum nelibi a Karel Gott zpiva jinak nez rodili mluvci. Ale byl jsem pracovne v Nemecku nejakou dobu a ptal jsem na to domorodcu; ti mi - castecne k memu uzasu - rekli, ze jim se Karlova nemcina libi. Nekteri ji nazyvaji 'plzenska nemcina'. A taky je fakt, ze si Nemci Karla Gotta vazi vic nez Cesi, coz je docela skoda... Deska Leben me velmi mile prekvapila a nadchla. Jsem rad, ze ji mam.