Karel Gott | CD Jdi za štěstím

 1. píseň z alba Text  Téma na román (4:04)
 2. píseň z alba Text  Kam se schoulíš (4:12)
 3. píseň z alba Text  Kakaová (3:20)
 4. píseň z alba Text  Já toužím po životě (4:16)
 5. píseň z alba Text  Lady Carneval (3:10)
 6. píseň z alba Text  Konec ptačích árií (3:53)
 7. píseň z alba Text  Půlnoc v motelu Stop (3:36)
 8. píseň z alba Text  Jdi za štěstím (3:02)
 9. píseň z alba Text  Mistrál (3:55)
 10. píseň z alba Text  Můj déšť (3:42)
 11. píseň z alba Text  Z mé cigarety stoupá dým (5:02)
 12. píseň z alba Text  Nápoj lásky č.10 (3:15)
Karel Gott | Jdi za štěstím

CD GoJa (CZ) 401324024-2

comments_cs/05jdi.txt

Koncem roku 2005 vychází novinkové album, tentokrát s novými verzemi hitů, které pro Karla Gotta složil v letech 1968 - 1998 náš nejúspěšnější hudební skladatel a hitmaker Karel Svoboda. Jde písně ve zcela novém kabátě, předělané v moderním aranžmá, s moderním zvukem, ve kterém nechybí ani techno-styl. Celé je však v duchu alba Strážný anděl, tedy mnohem intimnějším, než původní kantilénové verze, ale snad i o to zajímavějším.

Každému, kdo zná tyto písně a poslechne se toto album, se budou zpočátku asi chtě-nechtě vybavovat neustále ty původní nahrávky. Časem ale, když si zvykne a staré vzpomínky přestanou být rušivé, může najít v těchto verzích něco, co člověk neuslyší na první poslech. Ten může u některých posluchačů způsobit nemalé překvapení, zvláště pokud očekávají jen prostě stejným způsobem znovu nazpívané písně. Nic takového. Zkrátka, máte-li rádi "ty staré dobré nahrávky" a moderní zvuky vám moc neříkají, asi budete tímto albem zklamáni. Neuslyšíte žádné velké nemoderní kantilény. Naopak těm později narozeným nebo těm, kteří staré verze neznají nebo je "zrovna nemusí" se budou zdát tyto asi mnohem přijatelnější.

Zvlastě je zajímavá verze písně Konec ptačích árií - budete-li pozorně poslouchat, můžete na samotném konci uslyšet dokonce i křídla odlétávajícího ptáka. V této nové nahrávce to ale není jen smutná píseň, zde zní tak trochu tragicky až morbidně - jako kulisa k nějakému hororu - výkon hodný zombie. Velmi dobře zní techno v rychlejších skladbách Nápoj lásky č.10, Půlnoc v motelu Stop, ale i v Lady Carneval. Karel Gott a techno, to je opravdu velmi zajímavé spojení a nutno říct, že příjemně osvěžující. Dalo by se říci, že i když jde o velice zajímavé verze, možná, že by v tomto směru mohly jít jěště dále, být po zvukové stránce ještě odvážnější a propracovanější. Ještě výraznější rytmus, delší pasáže bez vokálu, zvl. u Lady Carneval, přidány ozvěny...

Škoda také, že u písně Půlnoc v motelu Stop chybí celý původní text, celá skladba by mohla být určitě delší jako ta původní, která vyšla na singlu, měla by na to. Sotva si ji člověk začne doopravdy vychutnávat, začíná už pomalu končit... Ještě zbývá připomenout, že původní název skladby "Z mé cigarety" zní "Z mé cigarety stoupá dým". Kdyby takových nových verzí bylo natočeno více, jak je to dnes běžné - určitě by to stálo za to...

nahráno: 2003 - 2005

2010-03-29 00:05 | Jaroslav

Předem se přiznám, že nemám rád předělávky starých písní, kterých se dopouštějí původní interpreti. Staré nahrávky jsou zkrátka tak nějak načichlé luftem té které doby, který je prostě neopakovatelný. A co ještě nemám rád, jsou různé elektronické rytmy, které včele s technem nebo jak se to všechno nazývá mají s hudbou společného jen málo. Když jsem tedy toto album vkládal do přehrávače, byl jsem si vědom toho, že mě nemůže ničím zklamat, protože od něj zkrátka nic čekat nemohu. A moje neočekávání se v tomto případě zcela naplnilo. No, co k tomu říct... Celé je to bezkrevné, staré kouzlo písní se vytratilo a nové se jaksi nedostavilo. Chtě nechtě se vkrádá srovnání s původními verzemi, a ty nové jsou na hlavu poraženy. Jsou mnohem slabší než z té nejslabší novácké estrády. Možná ani nemá význam vyjmenovávat a hodnotit jednotlivé nahrávky, protože tahle deska je špatná už svou filozofií a žádný klad nemá. Přesto si neodpustím v tom nejhorším slova smyslu vypíchnout Půlnoc v motelu Stop - originál nádhera, v tomto případě bezduchá elektrická trapnost. Medailové pořadí doplní ještě Nápoj lásky č. 10 a Já toužím po životě. Zbytek však není o nic méně špatný. Karel Gott mi snad odpustí použití silnějšího výrazu v tomto hodnocení. Mám ho opravdu rád, ale originálního - ne jako špatnou kopii sebe sama. Zbytečnějšího Gottova alba na světě není. Opravdu nemohu uzavřít jinak. Ne, ne a ještě stokrát ne.