Karel Gott | LP The Golden Voice of Prague (Karel Gott Sings)

[Zlatý hlas z Prahy]

  1. píseň z alba  Text  Moon River (3:08)
  2. píseň z alba  Text  Maria (2:51)
  3. singl  Text  My Funny Valentine (3:54)
  4. singl  Text  Fascinating Rhythm (2:39)
  5. píseň z alba  Text  Snow-drift-eyes (4:36)
  6. singl  Text  Be-Bop-A-Lula (1:32)
  7. píseň z alba  Text  Somewhere (3:11)
  8. píseň z alba  Text  My World (1st version) (2:53)
  9. píseň z alba  Text  That Lucky Old Sun (3:44)
  10. píseň z alba  Text  The Nearness Of You (5:22)
  11. píseň z alba  Text  Jezebel (3:16)
  12. píseň z alba  Text  Walk With Me (2:26)
Karel Gott | The Golden Voice of Prague (Karel Gott Sings)

LP Supraphon Artia 13643 / 53643

comments_cs/66the.txt

Novinkové, anglicky nazpívané album Karel Gott nahrál v letech 1964-65, najdeme na něm však i jednu z prvních písní, kterou Karel zařadil do svého repertoiru, Fascinathing Rythm, zde nahrávku z roku 1962. Jde o album složené z původní domácí tvroby, stejně jako z převzatých hitů. Album se zařadilo mezi ty úplně nejlepší evropské desky roku 1966 a vyvolalo nadšení i ve Spojených státech, u zástupců Columbia records (viz recenze v přehledech). Na CD v edici komplet byla skladba My World nahrazena novější stereo verzí z roku 1966, starší mono verzi najdete pouze na původním LP albu a dokonce ještě i další odlišnou verzi na reedici alba z roku 1970. V roce 1966 vyšlo album mono, vydání z roku 1970 bylo remasterováno na spatial stereo. Z obalu zmizela šipka a růžový napis se změnil ve výraznější červený a pozadí z oranžova na hezčí žluté. Obal v edici Komplet se ovšem drží původního vydání a navíc dostal trochu facku, jak je celý příšerně přebarvený do oranžova.

Z dopisu americké společnosti Columbia records zaslanému Československému podniku zahraničního obchodu Artia, New York, 30. 6. 1966: Upřímně vám blahopřejeme ke skvělé desce Karla Gotta. Na všechny, kteří jej v naší společnosti slyšeli, udělal velký dojem nejen jeho zpěv, ale i skvělé aranžmá a dobrá práce Krautgartnerova orchestru. Časopis TIME přinesl tento týden ve Spojených státech nadšenou recenzi Gottovy LP. Označují jej za evropského Sinatru. Pošlu vám opis recenze, kde je tato deska uvedena v seznamu nejlepších evropských snímků letošní sezony... Domníváme se, že se u Vás rodí skutečná mezinárodní hvězda.

2009-07-07 11:01 | Jaroslav

„Zlatý hlas z Prahy“ se ještě před vydáním svého debutu pustil do alba zpívaného anglicky. Rozhodně udělal dobře a během let 1964-65 odvedl solidní práci. Zdá se mi, že v našich krajích je album tak trochu nedoceněné nebo pozapomenuté, což je rozhodně škoda. Fakt, že časopis Time označil Gotta za evropského Sinatru, prostě z historie vymazat nelze, a Gottovi se tak dostalo možná jednoho z největších neformálních ocenění. Možná - na omluvu všeho našeho posluchačstva - že věci jako Fascinating Rhytm nebo Somewhere mohli více oslovit zahraniční publikum než to domácí. Nevím, jen hádám. Přiznám se, že i já věci z tohoto alba neposlouchám tak často jako ty jiné. K mým nejoblíbenějším z této desky patří rozhodně Moon River. Také dvě původně české písně zastihly Gotta o malinko vyzrálejšího, navíc angličtina vždy silné melodii sluší - takže Snow-Drift-Eyes řadím nad český originál a mezi ty výborné pak i Home (anglickou verzi písně Tam, kam chodí vítr spát). Šíleně zrychlenou verzi Be-Bop-A-Lula bych se pak nebál označit za přehmat. Svému předchůdci se však album přinejmenším vyrovná. Cennější je na něm fakt, že se jedná svým způsobem o koncepční dílo, i když se na něm najdou věci, které nezapadají stylově ani časově.