Karel Gott | LP In mir klingt ein Lied

[Во мне звучит песня]

 1. песня из альбома Text  In mir klingt ein Lied (3:31)
 2. песня из альбома Text  In einer Welt fur uns zwei (3:24)
 3. песня из альбома Text  Rot und schwarz (3:07)
 4. песня из альбома Text  Wie ein Stern in der Nacht (2:42)
 5. песня из альбома Text  Wo meine Sonne scheint (3:02)
 6. песня из альбома Text  Somewhere (3:12)
 7. песня из альбома Text  Eine Melodie bringt Freud und Leid (2:14)
 8. песня из альбома Text  Komm zu mir (3:06)
 9. песня из альбома Text  There's a Kind of Hush (3:27)
 10. песня из альбома Text  Weit liegt die schöne Zeit (4:03)
 11. песня из альбома Text  I'll Be Home (2:54)
 12. песня из альбома Text  Ave Maria (3:03)
Karel Gott | In mir klingt ein Lied

LP Supraphon Artia 1 13 0846 (1970, 75)

"Во мне звучит песня" - ласкающий слух, проникнутый духом бельканто альбом 1969 года, который вышел, в виде исключения, и в Чехословакии, правда, в отличие от полидорской обложки, сияющей яркими цветами, получил невыразительный и скучный черно-белый футляр. Альбом довольно пестр, мы найдем на нем поп, классику, мюзикловые композиции и рок, Шопена, великолепную Ave Maria и даже песню Роллинг Стоунз. Альбом имел большой успех и только способствовал быстрому росту популярности Карла Готта в западных странах, он был выпущен также в нескольких клубных версиях. Однако половину песен с этого альбома Карел никогда не записывал в чешских версиях. Альбом был выпущен и на CD вместе с чешским сборником Хиты '71.

PROMO '69: Эта пластинка предоставила Карлу Готту замечательный случай показать свои вокальные и музыкальные способности - будь то в бессмертной композиции Шопена, или в проникновенной песне Чаплина, или в Ave Maria, которой уже многие великие певцы отдавали свою силу и талант. Однако, и другие знаменитые песни звучат в устах Готта так, словно он первый - кто поет их. Его новые песни, напротив, несут печать неповторимого и неподражаемого. Эта пластинка, к тому же, была записана в 1969 году, когда певец достиг полной зрелости, в то же самое время, когда благозвучие его золотого голоса завоевало ему мировую славу. Ибо в Карле Готте звучит песня - как и утверждает такое точное название пластинки - звучит искренне и полно. Это может подтвердить каждый, кто - хотя бы один-единственный раз - слышал его пение.

2009-07-07 11:06 | Jaroslav

In mir klingt ein Lied, tedy Ve mně zvoní píseň. S takovým titulem přišel Karel Gott oslovit především asi západoněmecké publikum, album přesto bylo k dostání i u nás, byť bylo oblečené do jiného obalu. Možná měli tvůrci zvolit barevnější provedení, nicméně fotografie samotná je zdařilejší než ta na exportní verzi alba. Také bych ocenil, že bylo upuštěno od vypsání skladeb na předním obalu. Takové věci patří opravdu na stranu zadní. Ale k desce samotné. Je to belcantová záležitost, na program se dostali klasikové jako Bach či Chopin. Kromě toho ale přišla ke slovu i klasika úplně jiného žánru - na albu se pod názvem Rot und Schwarz objeví „stounovská“ Paint It Black... No, pokud jsem zkritizoval Gottovu verzi beatlesovky From Me To You, nemohu tento kousek pominout. Je to šlápnutí vedle. Gott má, pokud jde o němčinu, velmi neortodoxní výslovnost, sám pro sebe ji v narážce na Gottovo rodiště v dobrém nazývám západočeským dialektem. Možná právě tento na první pohled nedostatek dělá z jeho německých nahrávek stravitelné věci pro ucho českého posluchače - o libozvučnosti němčiny si iluze nedělám, byť jsem schopen ji jako každý jazyk přinejmenším tolerovat a chovat k ní patřičnou úctu, ale na zpěv se prostě hodí více jazyky jiné. Přes to všechno, nebo snad právě proto, patří k oblíbeným věcem z tohoto alba jednak úvodní a zároveň titulní píseň, a pak také ty, které známe z českých verzí - Wie ein Stern in der Nacht je německou verzí písně Io che ho te, kterou již dříve Gott nazpíval pod názvemPokoj duši tvé, a Weit liegt die schöne Zeit je Štaidlova Narodil se máj. Ten tak možná poprvé pro Gotta napsal píseň úspěšnou i v zahraničí. Na albu by se mi moc líbila i Weißt du wohin, v té verzi, kterou známe ze singlu Polydoru. Byť vznikla o asi dva roky dříve. Ačkoliv tahle deska nepatří k tomu, co bych měl od Gotta nejraději, nelze ji hodnotit níže než solidním průměrem.